Alapvetően több fajta mód van rá, hogy eljussunk Norvégiába, természetesen mindegyiknek megvan a maga előnye illetve hátránya, mind utazási idő, kényelem és költség szempontjából. Alapvetően két fontos tényezőt szükséges figyelembe vennünk. Az első az utazási idő, ami azért fontos, mert Norvégia igen messze van. Közúton napokig eltart az utazás, míg repülővel értelem szerűen jóval kényelmesebb. A másik mérlegelendő szempont a Norvégián belüli mobilitás. Norvégia igen nagy és a látnivalók elszórtan találhatók az országban, tehát sokat kell utaznunk, ami helyi tömegközlekedéssel reménytelen. Lássuk hát milyen lehetőségek közül választhatunk.
1. Szervezett buszos utazás
Talán ez az opció az arany középút minden lehetőség közül. Több utazási iroda is szervez csoportos buszos kirándulásokat Norvégiába (pl.: Baraka). Ha nem szeretnénk foglalkozni a szervezéssel, szeretnénk idegenvezetést, nem akarunk eltévedni és több ezer kilométert vezetni, ez egy jó választás lehet. Természetesen drágább lesz az utazás, mint ha mi szerveznénk, a nyaralás időpontja fix, ami a szabadság kivételénél problémákat okozhat, az útiterv kötött, a menetrend sűrű és rugalmatlan. Valamint alkalmazkodnunk kell a többi 40 emberhez, de nyilvánvalóan sokaknak ez a legkényelmesebb megoldás. Az oda és visszautazás, buszon alvás szerintem ilyen távon horror, és nehezen bírnám.
2. Repülős megoldás
Ha nem szeretnénk több napot zötykölődni Európa útjain, ez a jó megoldás. Mehetünk utazási irodával várost nézni (Oslo, Bergen, sarki fény vadászat, stb.) ez esetben viszont nagyon sok természeti csodáról lemaradunk. Vagy bérelhetünk Norvégiában autót, és körbeutazhatjuk az országot. Aki szereti a kényelmet és sok a pénze, válassza ezt a megoldást.
3. Utazás személygépjárművel
Minden bizonnyal ez a legolcsóbb (ha szeretünk sátorban aludni) és legrugalmasabb megoldás. Ha kemények vagyunk, két nap alatt letudhatjuk a Magyarország-Norvégia távolságot (összesen 4 nap tekerés). Norvégiában pedig oda és akkor megyünk, amikor és ahová csak akarunk. Kitérőket tehetünk, megállhatunk, útitervet módosíthatunk, 100%-os a szabadság. Ha igazán kemények vagyunk a szállást megúszhatjuk ingyen vadkemping módban, de az ország - legalábbis a déli rész - tele van a Norvégiai árakhoz képest nagyon olcsó kempingekkel. Mi nagyrészt vadkempingeztünk, csak akkor mentünk kempingbe, ha jól esett volna már egy forró zuhany, vagy a környék adottságai miatt a vadkempingre nem volt mód, vagy tiltották.
4. Lakóautós túra
Na ez az igazi megfejtés, ha Norvégiába vágyunk. Egy lakóautóban kényelmesen elfér az egész család plusz a csomagok, még kerékpárt is vihetünk magunkkal, ha nagyban toljuk. Majdnem olyan rugalmasak vagyunk mint személyautóval (egy nagyobb lakóautóval a szűk Norvég utakon azért gyakorlatot kíván a közlekedés, de vannak szakaszok ahová ezekkel a gépekkel tilos is a behajtás) viszont a lakhatási gondok alapból meg vannak oldva. Elfelejthetjük a sátorállítgatást (tekintve, hogy sokszor esik az eső, ez bizony óriási fegyvertény), megspóroljuk a szállásköltség nagy részét, sőt lényegében ott állunk meg aludni ahol szeretnénk (jóval könnyebb ilyen helyet találni, mint normális vadkempinget). Ha nincs alapból méregdrága lakóautónk, bérelni kell ami szintén jelentős költség, de a kényelem szempontjából mindenképpen megéri. Ja és véleményem szerint csak a kifejezetten lakóautó megoldás játszik, az utánfutós megoldás itt felejtős, legalábbis sokkal-sokkal nagyobb macerával jár a szűk Norvég utakon.
5. Luxushajós körutazás
Ha elnöki módon nyomatnánk, és ha tele a buksza, fizessünk be egy ilyen nyaralásra. Nagyon sok hajó cirkál föl-le a fjordvidéken. De erről mi nem sokat tudunk :)